Puławy to malownicze miasteczko położone nad Wisłą w zachodniej części województwa lubelskiego. Choć nie jest ono wielkie, znajduje się w nim wiele miejsc, które każdy, kto tylko chociaż raz pojawi się w mieście powinien zobaczyć. Niektóre miejsca mają niezwykłą historię, inne są po prostu niezwykle piękne. Niektóre łącza w sobie te dwie cechy, co sprawia, że są jeszcze bardziej niesamowite i zdecydowanie warto je zobaczyć!
Miasto o szlacheckiej przeszłości
Puławy zostały założone w piętnastym wieku. Następnie przez setki lat przechodziły z jednych rąk szlacheckich do drugich. Najsłynniejszymi osobistościami związanym z ówczesną wsią byli Łukasz Opaliński, Stanisław Herakliusz Lubomirski, a także elekcyjny król polski August II Mocny. W końcu trafiły one do rodziny Czartoryskich. To dzięki jej członkom można znaleźć w mieście niezwykłe budowle.
Jednym z najsłynniejszych zabytkowych budynków w Puławach jest piękny Pałac Czartoryskich. Choć fundatorami zamku byli marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski oraz jego żona Zofia z Opalińskich, to jednak w czasie, gdy budowla trafiła do Czartoryskich, rozpoczął się okres największej świetności tego miejsca. Współcześnie w barokowym Pałacu znajduje się Muzeum Czartoryskich, w którym można znaleźć różne eksponaty po dawnych właścicielach oraz wystawy tematyczne.
Zespół Rezydencyjny Książąt Czartoryskich
Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym, który współcześnie nazywany jest Zespołem Rezydencyjnym Książąt Czartoryskich. Park o powierzchni trzydziestu hektarów skrywa mnóstwo niezwykłych figur i budowli. Są to między innymi Świątynia Sybilli, w której Izabela Czartoryska założyła pierwsze muzeum patriotyzmu w okupowanej Polsce. Inne niezwykłe miejsca to: Dom Gotycki, kopia rzeźby „Tankred i Klorynda”, Pałac Marynki, Brama Rzymska, Altana Chińska czy marmurowy Sarkofag.
Park jest miejscem, w którym można odkryć mnóstwo niezwykłych zabytków i urokliwych miejsc, dlatego podczas pobytu Puławach warto wybrać się na spacer alejkami przyzamkowego parku.
Żydzi w okolicach dawnych Puław
Osoby, które lubią stare i dość mocno zapomniane miejsca, mogą przyjrzeć się miejscom związanym z dawniej istniejącą na terenie Puław i pobliskich Włostowic społecznością żydowską. Stary cmentarz nie przetrwał i aktualnie na jego terenie znajduje się słabo wykonany parking, a nagrobki w czasach okupacji niemieckiej użyto do utwardzania chodników. Nie zmienia to jednak faktu, że na terenie całego miasta czy też w miejscowych muzeach można znaleźć świadectwa istnienia społeczności.
Na terenie cmentarza wojennego jest pomnik poświęcony społeczności żydowskiej, w Muzeum Czartoryskich znajdują się dwa fragmenty macew, czyli żydowskich stel nagrobnych. Na rogu ulic Kołłątaja i Piłsudzkiego można znaleźć również tablicę pamiątkową.
Myślę, że gdybym miał więcej czasu na poszukanie, mógłbym znaleźć więcej wspaniałych miejsc. Puławy skrywają naprawdę wiele tajemnic historii, wystarczy tylko chcieć je odkryć.