Imprezy Puławy

Imprezy Puławy

Puławy to malownicze miasteczko położone nad Wisłą w zachodniej części województwa lubelskiego. Choć liczba mieszkańców Puław, według danych GUS, waha się pomiędzy 45 a 50 tysiącami osób, jest to miasto tętniące życiem. O każdej porze roku można natknąć się tam na imprezy dla małych i dużych. Dziś przedstawię wam kilka z nich, w których uczestniczyłem i które bardzo polecam!

Całoroczne działania cykliczne

Zacznijmy od całorocznych wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie samego zainteresował fakt, ja bardzo doceniana jest w Puławach sztuka ludowa. Przez cały rok można wziąć udział w orgaznizowanej przez POK „Dom Chemika” Scenie Poezji Ludowej. Od kwietnia do października zaś można przejść się na Kiermasz Klubu Twórców Ludowych, gdzie można kupić wspaniałe rękodzieła.

Przez cały rok organizowane są również warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez artystów z puławskiego Klubu Twórców Ludowych pt. Spotkanie ze Sztuką Ludową. Odbywają się one zarówno w POK „Dom Chemika”, jak i na terenie całego miasta oraz online. Jest to niezwykła okazja, by najmłodsi zauważyli o docenili piękno kultury ludowej.

Miłośnicy literatury mogą spotkać się w ramach Poczekalni literackiej – cyklu spotkań poświęconego książkom. Turyści zaś, ale również mieszkańcy Puław, od marca do września mogą uczestniczyć w fantastycznych spływach kajakowych oraz rajdów rowerowych, które mogą odbyć dzięki Lekcjom turystycznym w Centrum Informacji Turystycznej. Tak jak mówiłem, dla każdego znajdzie się coś dobrego.

Wydarzenia okazjonalne

Jadąc do Puław w okresie świątecznym, możemy spodziewać się, że natkniemy się na wiele różnych imprez okazjonalnych. Zimą, przed świętami Bożego Narodzenia, są to Mikołajki miejskie, Kiermasz Bożonarodzeniowy Klubu Twórców Ludowych czy 4 pory roku z CIT – zimowy rajd pieszy żółtym szlakiem Krainy Lessowych Wąwozów z Puław do Parchatki na Górę Trzech Krzyży.

Wiosną i jesienią organizowane są przedstawienia teatralne, na przykład Dziadek do orzechów, występy twórców kabaretowych takich jak Kabaret Smile czy koncerty w zamkniętych pomieszczeniach, przykładowo Narodowa perła Gruzji – koncert.

W wakacje dzieje się najwięcej!

Niezaprzeczalnie jednak to wakacje są czasem, gdy warto pojawić się w Puławach. Przez ostatnie kilka lat przyjeżdżałem do miasta właśnie w tym okresie, by cieszyć się nie tylko wspaniałą pogodą, lecz także niesamowitymi wydarzeniami.

Już od czerwca można wypatrywać fajnych imprez. W tym roku już 1 czerwca odbył się fantastyczny rajd rowerowy z okazji Dnia Dziecka. Następnie praktycznie każdy tydzień aż do zakończenia wakacji zapowiedziane miał mnóstwo wydarzeń, w tym między innymi koncerty Zespołu Baletowego Etiuda, pokazy akrobatyczne, spływy kajakowe, wystawy, w tym plenerowe (Puławy z dachu i chodnika, Puławy (nie)obiektyw(nie), Uwięzione powierzchnie) czy rajdy rowerowe.

Jest w czym wybierać. Dlatego, jeśli nie macie pomysłu na urlop, Puławy są miejscem idealnym, by spędzić go tam i aktywnie, i pasywnie. Sam często wybieram kilka imprez i się na nie wybieram. Nigdy jeszcze podróży tam nie żałowałem.