Wodowanie łodzi

Wodowanie łodzi

Posiadanie łodzi to wbrew pozorom zdanie niezwykle odpowiedziane, wymaga bowiem od posiadającego wiele wysiłku związanego z jej przechowywaniem podczas zimy czy wodowaniem. Dziś w kilku słowach chciałbym opowiedzieć wam więcej o drugiej z tych czynności – na czym ona polega, czy można zwodować łódź samemu, a także gdzie można to zrobić.

Czy zwodowanie łodzi jest zadaniem prostym?

Na pierwszy rzut oka wodowanie łodzi może wydawać się proste. Wiele osób zapewne po usłyszeniu takiego pytania zaśmiałoby się i spytało, co trudnego może być w zwodowaniu łodzi. W praktyce jednak tak łatwo nie jest.

Zadanie to wymaga nie tylko solidnego przygotowania się i odpowiedniego sprzętu, w zależności od tego, jaki typ łodzi się posiada, lecz także podczas wodowania musimy znać przepisy Ustawy Prawo Wodne. Reguluje ona chociażby to, w jaki sposób wodować konkretne typu łódek. Dlatego, zanim po raz pierwszy zabierzemy się za to zadanie, warto przejrzeć aktualnie obowiązujące prawo.

Metody wodowania łodzi

Podczas wodowania jednego typu łodzi można zdecydować się na wiele różnych metod. Poniżej opiszę przykładowy sposób na wodowanie łodzi motorowej z pomocą rampy do wodowania lub odpowiedniego nabrzeża.

Najpierw musimy sprawdzić, czy korek spustowy jest założony oraz czy kluczyk znajduje się w stacyjce. Następnie przymocować odbijacze do łodzi. Odpiąć pasy i przymocować liny dokujące do knag rufowych i dziobowych. W następnej kolejności musimy odłączyć światła od przyczepy podłodziowej oraz ustawić przyczepę w taki sposób, by móc zjechać w dół rampy. Powoli cofnąć się po rampie w stronę wody, aż zobaczymy, że łódź się unosi. Zaparkować samochód. Pamiętaj o hamulcu ręcznym! Zwolnić łańcuch bezpieczeństwa, następnie musimy powoli opuszczać łódź dzięki wyciągarce przyczepu. Gdy łódź już będzie unosiła się na wodzie należy odepchnąć hak. I gotowe!

Można modyfikować oczywiście ten sposób, na przykład nie używać wyciągarki, ale lin. Nie jest to jednak zadanie proste. Ponadto jest ono bardzo pracochłonne i wymagające ogromnego skupienia. Co więc zrobić, by jak najbardziej ułatwić sobie wodowanie? To proste, powierzyć je profesjonalistom.

Wodowanie łodzi w Marinie Puławy

Marina Puławy jest miejscem, które mogę wam polecić do zwodowania łodzi. Za niewielką opłatą możecie oddać to zadanie w ręce osób wykwalifikowanych i nie martwić się o ewentualne konsekwencje waszego braku wiedzy. Ponadto Marina oferuje o wiele więcej niezastąpionych usług, takich jak zimowanie łodzi, ładowanie akumulatora czy zwykłe cumowanie. Dlatego warto przyjrzeć się ofercie portu, oddać swoją łódź w ręce profesjonalistów i po prostu cieszyć się wakacjami nad wodą.